Opel Insignia 1.4 T B14NET – Atiker GOLD LPG ayarı

Aracımıza Atiker GOLD montajı yapılalı yaklaşık 5000 km olmuş ve LPG de özellikle Üst devirlerde performans düşüklüğü- silkeleme- tekleme- benzine geçme gibi problemler mevcuttu.

Önce tesisattan emin olduk. Nozul çapı 2.6mm ve Şamandıradan gelen Bakır LPG borusu 8mm kullanılmıştı. Seçilen bu ekipmanlar 1.4T 140HP lik araç için yeterli ekipmanlar idi. Regülatör basıncı ise 1.3bar olarak ayarlanmış. Açıkçası Montaj işçiliği güzeldi.

 

İkinci adımda göstergemizi aracın içine kadar çekmemiz gerekiyor ;

Sensör bilgi ekranının ilk başlarda bir sabitleme ayağı yoktu, ama sabitlemeyi başardık.

Sonrasında Yola koyulduk. Openloop ayarımızı dört dörtlük yaptık. Harita A’dan Z’ ye değişti. Ayrıca GOLD kit için seçilmesi gereken sensör ayarları da değişti. OBD li kit her şeyi kendisi yapmıyor bunu da gördük.

Ayar sonrasında :

Aracın performansı bariz arttı. Üst devirlerde titreme-silkeleme kalmadı. Araç benzinde open-loop AFR 11.5 değerini vermekteydi, ayar sonrası lpg’de de aynı değeri vermeye başladı. Araç benzine muadil çalışır hale geldi.

Not: Araca daha sonradan Yazılım ile ilave güç sağlandı. 140 HP ==> 165 HP oldu.  Akiter GOLD kit ile herhangi bir tadilat yapmadan ufak ayar düzenlemeleri ile yine BENZİNE MUADİL yürümeye devam etti araç.

Son durum : 15.05.2017 tarihi itibariyle araç 17000 km dir LPG ile Sorunsuz kullanılıyor.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir