Opel Astra J Sedan 1.6 (115HP) -Wideband AFR – LPG ayarı

Aracımız 2016 Model, Opel Astra J 1.6 (115hp) atmosferik motor. Araç üzerinde Atiker GOLD kit mevcut, Araç sahibinin şikayeti LPG taktırdıktan sonraki yığılma-performans düşüklüğü idi.

Aracı sıfır olarak alan arkadaşımız Urfa’dan Ankara’ya geldiğinde randevulaştık, Zaten iyi kondüsyonda olan aracın LPG montajında da bir problem görünmüyordu.

Sensör montajı-ayara hazırlık

Her zamanki gibi önce Sensör ve bilgisayar bağlantılarımızı yaptık,

 

Sensör ekranı ve Bilgisayar bağlantıları

 

Mevcut harita çok zengin bırakılmış, araçta ciddi performans kaybı yaşanıyordu. Kit OBD bağlantısı yapılmadığı içini Kendimiz harici bir OBD cihazından yardım aldık. LTFT-STFT takibinden sonra uygun harita oluşturuldu. Kapalı döngü kısmı LTFT “0” olacak şekilde düzenlendi. Aracın AFR sensörü ile ölçtüğümüz Openloop değeri ise 20 li değerlerde idi. Bunu ideal 12,50-13,00 aralığına getirince araç dip gazda canlandı ve genel ayarın düzgünlüğü ile yokuşlarda vites küçültme gereksinimi, tepkisiz gaz pedalı sorunu ortadan kalktı.

 

Atmosferik araçlarda ciddi ayar bozuklukları olduğunu bir kez daha görüyoruz.

Araç sahibi ile hayırlı olsun dileklerimiz ile ayrıldık. Keyifli sürüşler dileriz.

 

Bonus :

Opel Astra J Sedan

 

 

 

 

2 cevaplar
  1. abdurrahman
    abdurrahman says:

    Merhabalar,
    astra j 1.6 2013 model aracım 78 binde lpg 30bin önce takılmış. ban alalı 2 hafta oldu almadan 2-3 hafta önce lpg beyni değişmiş. arabada arada esp servis yazısı çıkıyor kadranda ve esp uyarı lambası yanıyor. kullanıma o an etkisi olmuyor. ancak 4-5 defa kırmızı ışıkta veya 8-10 km düşük hızda araba stop etti. direksiyon sertleşince anladım stop ettiğini. Aküyü 72 lik bir akü ile sıfırladım. ancak sorun geçmedi. Yardımcı olabilir misiniz

    Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir