Opel insignia 1.4T (140HP) – Wideband AFR – LPG ayarı

Bilgisayar -ECU bağlantıları

Aracımız Opel insignia 1.4T (140HP) . A14NET motor kodlu bu araçlar (Makyajlı kasada B14NET) LPG ile oldukça uyumlu ancak, Arıza lambası yaktıracak kadar kötü montaj ve ayarlara maruz kalmakta. Araçta Atiker’in Grand kiti takılı. Araç sahibinin şikayeti:  aracın sürekli arıza lambası yakması ( her seferinde ustaya git-gel yapılması) ve düşük performans şeklindeydi. Araç sahibi ile randevulaştık ve Aracın LTFT değerlerini kontrol ettiğimizde durumun ne kadar kritik olduğunu gördük. Aracın LTFT değeri ilk çalıştırmada, 0’dan -22 ye fırlıyor ve araç arıza lambası yakıyordu. Araç haritası aşırı zengin bırakılmış ve tabi ki kötü sonuçlara yol açmaktaydı.

Yola çıkmadan önce Aracın ECU bağlantısı ve Wideband AFR sensör montajlarını yaptık.

Widebanf AFR sensör montajı

Yol ayarını yapmadan önce aracın mevcut durumu : LTFT -22, Regülatör basıncı 0,79 , Nozul çapı ise bilinmemekle beraber 2.2 mm olduğu tahmin edilmekte idi. Grand kit için bu nozul yeterli gelebilir diye düşündük ve basınç ayarlaması ile ideal enjeksiyon süresini tutturduk. Yol ayarına çıktık :

 

Ufak bir harita düzenlemesinden sonra Kapalı döngü ( closed loop ) kısmını LTFT “0” olacak şekilde düzenledik. Açık döngü (Open Loop) kısmını ise AFR  11,7-12,00 aralığına getirdik.

lpgayari.com

 

Ayar sonunda Aracın performansı Benzine muadil olacak şekilde artış gösterdi, tabi ki arıza lambası yakmayacak bir ayar ile uzun süre keyifli sürüş sağlanacak. Aracın ender doluluktaki 1.4 T insignia’lardan , AFR ayarı ile tadından yenmeyecek bir hal aldı. Araç sahibine hayırlı olsun diyoruz.

 

Bonus :

 

Mutlu son 🙂

7 cevaplar
 1. Salih Yardımcı
  Salih Yardımcı says:

  Akif beye destek ve yardımları için teşekkür ediyorum. Aracımı severek kullanıyorum fakat sıkı sık arıza lambası yakıyordu. Bazen kendisi sönüyor bazen ben sondurtuyordum.
  Dünkü ayarla aracın soluksuz hızlandıgini farkettim.
  Önceden gaza yüklenince hızlanma esnasında boşluk yasayabiliyordu.
  Gece yine kontrol ettim.
  Or/ 6.vites 120 ile eskiden gaza basınca hizlanmayan aracım artık rahat toparliyor.
  Kullandıkca gireceğiz inşaallah iyileştirmeleri.
  Tekrar teşekkür ederim Akif bey…
  Selamlar ve sevgiler.

  Cevapla
 2. Ali BAYINDIR
  Ali BAYINDIR says:

  İyi günler, Aracım 1.4 T Otomatik Astra, 250 KM örce prins lpg kiti takıldı. Arıza ışığı vs. yanmıyor, rolantide gayet dengeli çalışıyor ancak araç 1. vitesten 2. vitese geçerken sarsıntılı geçmeye başladı ayrıcı kalkışlarda performans bariz derecede düşük aynı performans düşüklüğünü rampalarda ve yüksek devirlerde daha az da olsa hissediyorum. Benim aracıma da bu şekilde ayar yapılması mümkün müdür? Nasıl iletişime geçebiliriz Teşekkür ederim iyi çalışmalar.

  Cevapla
 3. Murat YILDIRIM
  Murat YILDIRIM says:

  Merhaba kia sportage 2014 aracıma prins vsi 2 montaj yaptırdım fakat 70km ve 100km hemen hızlanmıyor, sanki takılı kalıyor sonradan hızlanıyor. siz yardımcı olabilir misiniz

  Cevapla
  • Ahmet Nalbantoğlu
   Ahmet Nalbantoğlu says:

   Prins kitlere bir süredir yazılım sıkıntısından dolayı müdahale edemiyorduk, artık müdahale ediyoruz. Facebook grubumuzda da örnekleri var.

   Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir