Honda Civic FD6 1.6 125ps otomatik + Atiker Microfast LPG AFR Ayarı

Atiker montajlı Honda Civic FD6 1.6

Aracımız LPG’de “uyumu” ile ünlü  Honda Civic FD6 1.6 atmosferik 125ps otomatik . 120.000km’deki aracımıza ne zaman takıldığını bilmediğimiz Atiker Microfast kit montaj yapılmış. Bu motorumuz LPG’de ayarlaması basit ancak, kullanıcının titreşimli çalışma, sabah stop etme gibi sıkıntıları vardı. Kitimiz kırmızı tip valtek 3ohm enjektörlere sahip. Kite bağlanıp incelemeye başladık..

Araçta yaptığımız incelemelerde haritanın çok fakir olduğunu ve basıncın düşük olduğunu gördük. Basınç 0,90 bar civarlarında gezmekte ve Rolantide LPG enjeksiyon ms’leri 6-7mslere yaklaşıyordu. Aynı şekilde aracın Torque programında okunan değerlere göre araç kapalı döngüde bile %20 den fazla bozuk şekilde çalışmaktaydı. Uç büyütmeden basınç arttırarak ideal enjeksiyon seviyelerini yakaladık ve haritayı tekrardan düzenledik.

 

 

 

 

Torque programında gördüğümüz değerler. Araç oldukça fakir çalışmaktaydı ve bu sebepten dolayı arıza lambası yakmaktaydı. Yaygın kanının aksine, LPG’li kullanımda arıza lambası yanması kesinlikle normal değildir, araç size aşırı derecede ters giden birşeyler olduğunu anlatmaya çalışıyor.

 

Basıncı arttırıp yeniden düzenlediğimiz haritada tam gaz kısmını da sensörle ölçüp benzindeki değerlerine getirdik. Öncesi 14-16 AFR gibi değerler vermekte, çok fakir yanma gerçekleşmekteydi. ( Openloop 12.5 – 12.8 AFR )

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sonuç olarak, aracın motoru ve yapısı LPG montajına ne kadar müsait olursa olsun, ayar sensörle ölçülüp düzgün yapılmadığı sürece sıkıntılara gebe olduğunu tekrar görmüş olduk. Ayar yaptıktan sonra titreşim ve arıza lambası yok oldu, benzinden farksız bir sürüşe sahip hale geldi.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir