LPG’li araçlarda P0171 Sistem Çok Fakir (Sıra 1) nedeni ve çözümü

LPG'li araçlarda P0171 arıza kodu yanması normal midir? P0171 Sistem Çok Fakir (Sıra 1) arızası açıklaması nedir? P0171 arıza kodu nasıl düzeltilir?
P0171 Sistem Çok Fakir (Sıra 1) Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

Elektronik enjeksiyonlu araçlar, kapalı döngüde oksijen sensörlerinden veri alarak araç beyninden motora püskürtülen yakıt miktarını ayarlama yeteneğine sahiptir. Ancak, hava-yakıt karışımında yakıt düzeltme tolerans değerlerinden fazla bir bozukluk tespit ettiğinde P0171 arıza kodu tetiklenir ve araç arıza ikaz lambası yakar. Kodun açıklamasındaki “Sıra 1” ölçülen silindir takımı sırasını işaret eder, 4 silindirli araçlarda sadece 1 sıra takımı var iken, V6 V8 motorlarda 3-3 4-4 şeklinde iki sıra ve iki ön oksijen bulunduğundan Sıra 1 – Sıra 2 şeklinde ayrılır.

Araç beyni, oksijen (O2) sensörlerinden gelen voltaj sinyaline bağlı olarak çok fazla yakıt eklemek zorunda kalırsa P0171 arıza kodunu günlüğüne kaydeder. P0171, oksijen sensörünün karışımda çok fazla hava veya çok az yakıt tespit ettiği anlamına gelir. Bu dengenin yakıt aleyhine bozuk olması “fakir karışım” olarak bilinir ve motorun optimum performansla çalışmasını önemli derecede etkiler.

Fakir karışımla çalışan bir aracın bozuk karışım oranlarında çalıştığı için motor içi yanma sıcaklığı artar (EGT). Durum kötüleştikçe motorun tekleme yapmasına sebep olur. Sonuç olarak aracın yakıt tüketiminin artmasına, motor sisteminde (subap erimesi, piston yatak çizilmesi v.b.) ve egzoz sisteminde hasarlara ( katalitik konvertör erimesi) gibi sorunlara sebep olur. Aynı zamanda çevreye zarar veren emisyonların artmasına neden olur.

Bu arıza kodu P0174 ile aynıdır ve Sıra 2 bulunan araçlarda aynı anda her iki kod da belirebilir.

P0171 Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

LPG’li araçlarda P0171 arıza kodu çoğu LPG’ci veya ustalar tarafından “lpgli araçlarda kronik bu” “kuru yakıt” “sensörler yakıtı tanıyamıyor” şeklinde hiçbir dayanağı olmayan açıklamalarla “normal” karşılansa da normal değildir. Sebebi LPG ayarının yolda ölçülerek değil, ölçülmeden durduğu yerde rastgele ayarlanmasıdır. Bu sebepten LPG takılan aracın yakıt haritası bozuk olacak ve araç da oksijen sensörleri vasıtası ile size bunu bildirip uyaracaktır.

P0171 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

Benzinde arıza lambası yanmayan, ancak LPG’de arıza lambası yanıp P0171 hatası veren aracın çözümü yolda aracın ECU değerleri okunarak ve AFR cihazı ile hava yakıt karışımı ölçülerek yapılan LPG AFR ayarıdır.

LPG AFR ayarı yapılmış araçlarda kesinlikle LPG kaynaklı “P0171 Sistem Çok Fakir” hatası olmaz, arıza lambası yanmaz. Aracınız benzinden farksız çalışır.

AFR ayarı nedir? Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

P0171 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

Arıza lambası yanan ve P0171 arıza kodunu veren bir aracı asla normal karşılamayın. Gözardı edeceğiniz bu problem size yarın daha ağır hasarlar ve masraflar olarak geri dönecektir. Bu arıza bu şekilde kullanımın devam etmesinde motor sisteminde (subap erimesi, piston yatak çizilmesi v.b.) ve egzoz sisteminde hasarlara ( katalitik konvertör erimesi) gibi sorunlara sebep olur.