LPG’li araçlarda P2192 Sistem Çok Zengin Yüksek Yükte sebebi ve çözümü

LPG'li araçlarda P2192 arıza kodu yanması normal midir? P2192 Sistem Çok Zengin Yüksek Yükte arızası açıklaması nedir? P2192 arıza kodu nasıl düzeltilir?
P2192 Sistem Çok Zengin Yüksek Yükte Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

Elektronik enjeksiyonlu araçlar, kapalı döngüde oksijen sensörlerinden veri alarak araç beyninden motora püskürtülen yakıt miktarını ayarlama yeteneğine sahiptir. Ancak, hava-yakıt karışımında yakıt düzeltme tolerans değerlerinden fazla bir bozukluk tespit ettiğinde P2192 arıza kodu tetiklenir ve araç arıza ikaz lambası yakar. Kodun açıklamasındaki “Sıra 1” ölçülen silindir takımı sırasını işaret eder, 4 silindirli araçlarda sadece 1 sıra takımı var iken, V6 V8 motorlarda 3-3 4-4 şeklinde iki sıra ve iki ön oksijen bulunduğundan Sıra 1 – Sıra 2 şeklinde ayrılır.

Araç beyni, oksijen (O2) sensörlerinden gelen voltaj sinyaline bağlı olarak yükte çok fazla yakıt eksiltmek zorunda kalırsa P2192 arıza kodunu günlüğüne kaydeder. P2192, oksijen sensörünün yükteki karışımda çok fazla yakıt veya çok az hava tespit ettiği anlamına gelir. Bu dengenin yakıt aleyhine bozuk olması “zengin karışım” olarak bilinir ve motorun optimum performansla çalışmasını önemli derecede etkiler.

Zengin karışımla çalışan bir aracın bozuk karışım oranlarında çalıştığı için motor içi yanma sıcaklığı artar (EGT). Durum kötüleştikçe motorun tekleme yapmasına sebep olur. Sonuç olarak aracın yakıt tüketiminin artmasına, motor sisteminde (subap erimesi, piston yatak çizilmesi v.b.) ve egzoz sisteminde hasarlara ( katalitik konvertör erimesi) gibi sorunlara sebep olur. Aynı zamanda çevreye zarar veren emisyonların artmasına neden olur.

P2192 Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

LPG’li araçlarda P2192 arıza kodu çoğu LPG’ci veya ustalar tarafından “lpgli araçlarda kronik bu” “kuru yakıt” “sensörler yakıtı tanıyamıyor” şeklinde hiçbir dayanağı olmayan açıklamalarla “normal” karşılansa da normal değildir. Sebebi LPG ayarının yolda ölçülerek değil, ölçülmeden durduğu yerde rastgele ayarlanmasıdır. Bu sebepten LPG takılan aracın yakıt haritası bozuk olacak ve araç da oksijen sensörleri vasıtası ile size bunu bildirip uyaracaktır.

P2192 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

Benzinde arıza lambası yanmayan, ancak LPG’de arıza lambası yanıp P2192 hatası veren aracın çözümü yolda aracın ECU değerleri okunarak ve AFR cihazı ile hava yakıt karışımı ölçülerek yapılan LPG AFR ayarıdır.

LPG AFR ayarı yapılmış araçlarda kesinlikle LPG kaynaklı “P2192 Sistem Çok Zengin Yüksek Yükte” hatası olmaz, arıza lambası yanmaz. Aracınız benzinden farksız çalışır.

AFR ayarı nedir? Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

P2192 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

Arıza lambası yanan ve P2192 arıza kodunu veren bir aracı asla normal karşılamayın. Gözardı edeceğiniz bu problem size yarın daha ağır hasarlar ve masraflar olarak geri dönecektir. Bu arıza bu şekilde kullanımın devam etmesinde motor sisteminde (subap erimesi, piston yatak çizilmesi v.b.) ve egzoz sisteminde hasarlara ( katalitik konvertör erimesi) gibi sorunlara sebep olur.