LPG’li araçlarda P0172 Sistem Çok Zengin (Sıra 1) nedeni ve çözümü

LPG'li araçlarda P0172 Sistem Çok Zengin arıza kodu neden yanar ve normal midir? P0172 arıza kodu nasıl düzeltilir?
P0172 Sistem Çok Zengin (Sıra 1) Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

Elektronik enjeksiyonlu araçlar, kapalı döngüde oksijen sensörlerinden veri alarak araç beyninden motora püskürtülen yakıt miktarını ayarlama yeteneğine sahiptir. Ancak, hava-yakıt karışımında yakıt düzeltme tolerans değerlerinden fazla bir bozukluk tespit ettiğinde P0172 arıza kodu tetiklenir ve araç arıza ikaz lambası yakar. Kodun açıklamasındaki “Sıra 1” ölçülen silindir takımı sırasını işaret eder, 4 silindirli araçlarda sadece 1 sıra takımı var iken, V6 V8 motorlarda 3-3 4-4 şeklinde iki sıra ve iki ön oksijen bulunduğundan Sıra 1 – Sıra 2 şeklinde ayrılır.

Araç beyni, oksijen (O2) sensörlerinden gelen voltaj sinyaline bağlı olarak çok fazla yakıt eksiltmek zorunda kalırsa P0172 arıza kodunu günlüğüne kaydeder. P0172, oksijen sensörünün karışımda çok fazla yakıt veya çok az hava tespit ettiği anlamına gelir. Bu dengenin yakıt lehine bozuk olması “zengin karışım” olarak bilinir ve motorun optimum performansla çalışmasını önemli derecede etkiler.

Zengin karışımla çalışan bir aracın bozuk karışım oranlarında çalıştığı için motor içi yanma sıcaklığı artar (EGT). Durum kötüleştikçe motorun tekleme yapmasına sebep olur. Sonuç olarak aracın yakıt tüketiminin artmasına, motor sisteminde (subap erimesi, piston yatak çizilmesi v.b.) ve egzoz sisteminde hasarlara ( katalitik konvertör erimesi) gibi sorunlara sebep olur. Aynı zamanda çevreye zarar veren emisyonların artmasına neden olur.

Bu arıza kodu P0175 ile aynıdır ve Sıra 2 bulunan araçlarda aynı anda her iki kod da belirebilir.

P0172 Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

LPG’li araçlarda P0172 arıza kodu çoğu LPG’ci veya ustalar tarafından “lpgli araçlarda kronik bu” “kuru yakıt” “sensörler yakıtı tanıyamıyor” şeklinde hiçbir dayanağı olmayan açıklamalarla “normal” karşılansa da normal değildir. Sebebi LPG ayarının yolda ölçülerek değil, ölçülmeden durduğu yerde rastgele ayarlanmasıdır. Bu sebepten LPG takılan aracın yakıt haritası bozuk olacak ve araç da oksijen sensörleri vasıtası ile size bunu bildirip uyaracaktır.

P0172 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

Benzinde arıza lambası yanmayan, ancak LPG’de arıza lambası yanıp P0172 hatası veren aracın çözümü yolda aracın ECU değerleri okunarak ve AFR cihazı ile hava yakıt karışımı ölçülerek yapılan LPG AFR ayarıdır.

LPG AFR ayarı yapılmış araçlarda kesinlikle LPG kaynaklı “P0172 Sistem Çok Zengin” hatası olmaz, arıza lambası yanmaz. Aracınız benzinden farksız çalışır.

AFR ayarı nedir? Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

P0172 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

Arıza lambası yanan ve P0172 arıza kodunu veren bir aracı asla normal karşılamayın. Gözardı edeceğiniz bu problem size yarın daha ağır hasarlar ve masraflar olarak geri dönecektir. Bu arıza bu şekilde kullanımın devam etmesinde motor sisteminde (subap erimesi, piston yatak çizilmesi v.b.) ve egzoz sisteminde hasarlara ( katalitik konvertör erimesi) gibi sorunlara sebep olur.