VW Touareg 3.2 V6 (220hp) – AKL Powerfast LPG montajı ve ayarı

Aracımız 2004 model Touareg. Araç 260bin KM’de gaz sistemi yeni takıldı. Kitimiz AKL Powerfast OBD2. Romano enjektörlü başarılı bir kit. 3.0mm enjektör ucu ve 1.20 bar regülatör basıncı ile montajı tamamlandı. Araç 3200cc V6 220 beygirlik bir benzinli motora sahip. Turbosuz, atmosferik bir motor. Doğru kurgu ile LPG montajı ve ayarlaması turbolu araçlara kıyasla daha kolay.

Fotoğraflarda da göreceğiz gibi basınç düşüklüğü ve akışta darboğaz yaşanmaması için iki filtre kullanıldı. Bu filtreleri de boruları olabildiğinde kısa ve kırmadan düz tutabilmek için Prins kitlerde kullanılan Valtek marka dönebilen başlıklı filtresini kullandık.

Montaj ve kalibrasyon işini hallettikten sonra geldik open-loop ayarına. Sensörümüzü konumlandırıp yola çıktık.

Bu aracımız gördüğümüz değerlere göre open-loop’ta 13.0-13.2 değeri veriyor. LPG’de montaj yapılıp kalibrasyon yapıldıktan sonra aldığımız değer 13.7 idi. Tam gazda aracımız fakirdi yani. Bu da gösteriyor ki aslında atmosferik arabalarda bile open-loop ayarı sensörle yapılmadığı zaman düzgün olmuyor, sadece farkedilmiyor veya sorun çıkarmıyor. Biz bunu sensörü izleyerek aynı zamanda lpg haritasına müdahale ederek benzin ile aynı 13.0-13.2 AFR değerine getirdik. Tam gazda lpg enj. süreleri benzin enjeksiyon sürelerini de geçmiyor çünkü ucumuz büyük. Bu da gaz yetiştirememe durumunun kesinlikle yaşanmamasına ve benzin takviyesine gerek kalmamasını sağlıyor.

Araç şu an benzinden farksız şekilde çalışıyor. %40-45 tasarruf, benzinden farksız sürüş zevki ve sorunsuz.