Opel Insignia 1.6 Turbo 180 hp (A16LET) Atiker Gold LPG Ayarı

Aracımız 1.6 Turbo 180 beygirli A16LET motorlu Insignia. 120 bin kilometrede 10 bin kilometredir LPGli. Kompresyon testleri sonucu herhangi bir subap problemi görünmemekte.

Aracımızın üzerinde Atiker Gold LPG kiti bulunmakta. Kitimizde SR06 Süper 220kw regülatör ve hızlı tip AHCF 2ohm enjektörler bulunmakta. Gayet yeterli bir kit.

Aracı incelediğimizde 2.2mm enjektör ucu takılmış olduğunu ve 1,10bar regülatör basıncı olduğunu gördük. Bu yüzden dolayı rolantide ve tam gazda enjeksiyon süreleri çok yüksek kalıyor ve araç gaz yetiştirmekte zorlanıyordu.

 

 

1.Adım : Önce bu durumu düzelttik. Uçlarımızı 2.8mm olarak ayarladık. Regülatör basıncımızı da 1,40bar’a sabitledik.

2. Adım : Sonrasında güzelce kalibrasyon yapıp aracımızın OBD portundan bağladığımız bir Bluetooth OBD okuyucu ile telefonumuzda Torque programı ile STFT – LTFT değerlerini takip ederek bilgisayarımızdan tam gaz olmayan çeyrek gaz gibi stabil gidişlerin haritalarını güzelce ayarladık ve kitimizin OBD desteğini de açarak bu durumlarda kesinlikle karışım ayarlarının benzine muadil çalışmasını sağladık. LTFT değerlerimiz 0.0 (+3/-3) şeklinde sabitlendi.

 

3. Adım: Oksijen sensörümüzü egsozumuza bağlayıp open-loop (açık döngü/tam gaz) ayarının yapılması için yola çıktık.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oksijen sensörünün egsoza konumlandırılışı:

Sensörden değerler okunarak anlık olarak haritaya müdahale edilerek ayar yapılması:

Araç her araçta olduğu gibi closed loop sürüşte 14.7 AFR ile yürümekte. Bunu zaten sürekli kendi oksijen sensörleri vasıtası ile sabit tutuyor. Düzeltmenin olmadığı, wideband oksijen sensörü ile ayar gereken open-loop kısımda ise benzinde tam gaz durumunda 12.2-12.5 AFR, Overboost konumunda ise 11.5 AFR vermekte. Benzinde aldığımız bu değerleri de LPG’de aynı şekilde tutturduk. Ve böylece aracın LPG’de Benzin ile muadil çalışmasını sağlayarak hem fakir karışımdan kaynaklı egsoz gazı sıcaklığının yükselmesini ve subapların erimesi durumunu bertaraf etmiş olduk, hem de lpgli kullanımda da sağlıklı çalışmadan ötürü benzine muadil bir performans aldık.

Closed loop sürüş videosu:

https://www.youtube.com/watch?v=3HgRkrF0T30

Open loop sürüş videosu:

https://www.youtube.com/watch?v=tuLMaDWxmUk


3 comments

 • Fatih kandemir

  31 Mayıs 2017 at 13:40

  Murat bey bende sizde ayar yaptırmak istiyorum. Kendi kablom var ama aracın doğru yakıtını göremedikden sonra bir kıymetinin olmadığını düşünüyorum.

 • UĞUR

  25 Ekim 2017 at 13:57

  İLETİŞİM BİLGİNİZİ GÖREMEDİM
  İSTANBULDAN YAZIYORUM SİZİN YERİNİZ NEREDE ACABA?

 • Ahmet Nalbantoğlu

  31 Ekim 2017 at 11:39

  İstanbul’da bu ayarı yapan şu an için bildiğimiz bir yer yok. Antalya , Bursa , Ankara bölgelerinde ayar yapabilmekteyiz.

Comments are closed.