BMW 528i + Atiker Gold LPG AFR Ayarı

 

BMW 528 Otomatik

Aracımız BMW 528 , 2800cc motora sahip ve Atiker Gold lpg kitine sahip. Sahibinin şikayeti, aracın benzinde gittiği gibi gitmemesi özellikle lpgde bayırlarda aracın çekişinin ciddi düşüşü idi.

Araçta ilk incelemelerimizde ekipman seçimi olarak doğru kit ve ekipman seçildiğini gördük. Atiker Gold SR06 süper 220kw regülatör ve Gold (AHCF) enjektörler bu aracı başarıyla kaldırabilecek ekipmanlar. Ancak montajda çeşitli yanlışlıklar  / düzeltilmesi gereken şeyler olduğunu gördük ve bunlara odaklandık. Çünkü aracın düzgünce ayarlanabilmesi için öncelikle fiziksel olarak hatasız olması gerekiyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Öncelikle incelemelerimizde aracın enjektörden manifolda giden hortumlarının oldukça uzun olduğunu gördük ve hepsini 5cm kadar kısalttık. Enjektörleri de benzin enjektörü gibi motora dik püskürtme yapacak şekilde konumlandırdık.

ÖNCEKİ : Oldukça uzun hortumlar. Gaz püskürtmenin sağlıklı olmasını engelliyor.
SONRAKİ : Hortumlar 5cm kısaltıldı, enjektörler dik şekilde sabitlendi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Araçta vakum hortumuna T boru atılarak yağlama sistemi bağlanmıştı. T boru kısmından hava kaçağı vardı. T boruyu ve yağlama sistemini iptal ederek vakumu basınç sensörü ve regülatöre direkt gidecek şekilde bağladık. Yağlama sistemini neden iptal ettik?  sitemizde “Neden afr ayarı?” kısmında yağlama sistemleri hakkındaki incelemelerimizi ve sonuçlarımızı şu şekilde yazmıştık:

Soru : LPG kitlerindeki yağlama sistemleri subap erimesini engelleyebilir mi?

Cevap : Bu önermeyi de çeşitli açılardan ele almak lazım. Birincisi yine bu yağın değdiği subaplar emme subapları olacaktır ve bu subaplarda bir erime bulunmamaktadır. İkinci kısım, araçlarda bilinmektedir ki yanma odasına kesinlikle yağ girmesi istenmemektedir, yağ yakma bir aracın en büyük düşmanıdır. Tespitlere göre bu yağlama sistemleri:

  • Bujilerde ıslanma / yağlanma bu sebeplerden; teklemeler ve tam gazda verimli yanamama.
  • Katalitik konvertörde ve eksoz ucunda kirlenme, egsoz ucunda is oluşması.
  • Sabah soğuk havalarda ilk çalıştırmada yanık yağ dumanı ve kokusu atma.gibi isteyenmeyen şeylere sebep olmaktadır. Kısacası manifolda yakıtla beraber verilecek bu yağın hiçbir olumlu faydası olmayacağı gibi çeşitli aksamlara zarar verme riski de mevcuttur.

gibi isteyenmeyen şeylere sebep olmaktadır. Kısacası manifolda yakıtla beraber verilecek bu yağın hiçbir olumlu faydası olmayacağı gibi çeşitli aksamlara zarar verme riski de mevcuttur.

yarardan çok zararı olan 3 liralık bidon ve vanaya sahip komedi “yağlama” sistemi.

 

Tüm bu montajdaki sorun oluşturan kısımları atlattıktan sonra aracımıza sensörümüzü konumlandırıp yola çıktık.

egsoza konumlandırdığımız genişbant sensörümüz
yolda sensörümüzden okuma yaparak aracı çeşitli sürüş şekillerinde ayarlıyoruz

 

Sonuç : 2800cc 6 silindirlik bu araç Atiker Gold gibi uygun fiyatlı ve başarılı performansa sahip bir kit ile benzinden farksız yürür hale getirildi. 👍