Ford Focus 1 1.6 Otomatik – Atiker Safefast LPG Ayarı

Aracımız 2003 model Ford Focus 1.6 benzinli otomatik araç. Üzerinde Atiker Safefast kit bulunuyor. Valtek enjektörlü. Kurgumuz 2mm uç, 1.5 bar regülatör basıncı şeklinde.

Araca bilgisayarımızı ve wideband oksijen sensörümüzü bağlayıp yola koyulduk.

 

 

 

 

 

 

LPG tam gaz AFR si mevcut durumda 15.5:1 – 16:1 arası idi, bu fakir karışım demek, uzun süreli kullanımda motora ciddi zarar verebilecek bir durum. Benzinde ise tam gaz AFR 12.5:1 – 13:1 arası gerçekleşiyor.

Sistem basıncı ve çarpanlar ayarlanarak hem AFR benzine muadil duruma geldi, hemde enjeksiyon sürelerini motorun maksimum devrine uygun olacak seviyede ayarlamış olduk. Aşağıdaki fotoğrafta da gördüğümüz gibi tam gazda lpgde araç 12.7 AFR değerini vermekte.

Ayarı bitirip, closed-loop kısmı ELM327 obd cihazımız ile, fuel trim / yakıt düzeltmelerini kontrol ettik, +/- %5 düzeltme ile sistem çalışıyor. Bu kısım da gayet güzel ayarlı, kabul edilebilir seviyede.

2 cevaplar
 1. hasan
  hasan says:

  LPG yakıtı, benzinde 14.7 karışımda istenen ve alınan stoichometric özellikleri ( istenen emisyon, sıcaklık, güç miktarları ) 15.5 oranında vermektedir. Yani sensörler LPG yakıtı ile kullanımda lambda 1.00 değerini verdiğinde karşımımız 15.5 olacaktır. LPG için lambda 1.00 = 15.5 AFR’ye denk gelmektedir.

  diye yazınız var. şimdi burada farklı bişey söylemişsiniz. ben mi yanlış anlıyorum acaba?

  Cevapla
  • Ahmet Nalbantoğlu
   Ahmet Nalbantoğlu says:

   Evet. Yanlış anladığınız bir durum yok, biz araçları lambda’ya göre ayarlamaktayız. Benzin AFR’si ne ise ona denk LPG AFR’si. Aynı lambda değeri.

   null

   Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir