Hyundai Elantra 1.6 – BRC MY11 LPG Ayarı

Ayar yapacağımız aracımız BRC MY11 kitli Hyundai Elantra.

BRC uygulamalarında, enjektör seçiminde ve basınç ayarlamada genel olarak hata yapılmıyor. Bu uygulamada da turuncu renkte enjektörler kullanılmış durumda.

Tam gazda benzin ve LPG enjeksiyon süresi 15-16 ms civarında. Kabaca, doğru enjektör takılı yorumu yaptırıyordu.

Göstergemizin kablo bağlantılarını yapıp, bilgisayarı açıp yola çıktık.

 

Program aracılığı ile rölanti ve yarım gaz AFR yi benzin ile aynı olacak şekilde ayarladık. Tam gaz AFR si ayar öncesi, birçok LPG uygulamasının aksine oldukça zengin durumda idi. Aracın orjinal değeri 12.5 AFR iken LPG’de alınan değer 11.2 AFR. Fakir karışım olduğu kadar fazla zengin karışımda motora zararlı. Motorda vuruntulara ve teklemelere sebep olacaktır.

Ayar öncesi durum:

Ayar sonrası durum:

Sonuç olarak tam gaz AFR si benzine muadil seviyeye ayarlandı.


2 comments

  • Ufuk

    27 Şubat 2019 at 20:23

    Selamlar. Bendede aynı araç var ve afr ayarı yaptırmayı düşünüyorum. Sorun neydi sizin aracınızda. Bende p2096 arıza kodu alıyorum lpg de. Benzinle bi süre gezince kendiliğinden sönüyor. Kitim atiker grand obd2 74000 de takıldı araç şuan 89000 de. Son 5 aydır sürekli yanıyor. Sorun afr ayarı ile cozulur mu sizce. Teşekkürler şimdiden.

  • Ahmet Nalbantoğlu

    9 Mayıs 2019 at 10:29

    P2096 1.o2 sensörünün yakıt ölçümünden dolayı değil, Kat. Konvertör sonrası emisyon ölçümleri ile alakalı. LPG’de daha az CO2 daha fazla NOx gazı salıyoruz aynı karışım oranında. Kat.Konvertör sonrası hassas ölçüm yapan araçlarda (Cruze , i20 , Accent Blue v.b.) bununla karşılaşabiliniyor. AFR ayarından sonra da yanabilir, kesin çözüm değildir.

Comments are closed.