Opel Astra J 1.4 T – AFR ayarı ile “P0299 – Aracı En Kısa Zamanda Servise Götürün” çözümü

Uyarının aracın ekranındaki görüntüsü.

Aracımız Opel Astra J 1.4T (140HP) Otomatik . 90.000km’deki aracımıza Lovato C-OBD2 kit monraj yapılmış. A14NET  LPG ile oldukça uyumlu ancak, sensörlü ölçüm yapılmadan yapılan ayarlarda benzine kıyasla performansta düşüklük ve gaz yememe gibi şikayetler oluşuyordu. Araç aynı zamanda hafif rampalarda 1500-2500 arası sürüşlerde LPG’de “En Kısa Zamanda Servise Gidin” hatasını veriyor, beyne de P0299 hatasını kaydediyordu. Lovato’nun hızlı “Lovato K” tipi enjektörlerine ve OBD bağlantısına sahip bu araca benzinden farksız bir lpg ayarı yapmak için kolları sıvadık.

Araçta yaptığımız incelemelerde haritanın çok fakir olduğunu ve basıncın düşük olduğunu gördük. Basıncı arttırıp haritayı güzelce düzenleyip AFR ayarını yapmak için yola çıktık.

 

1.4 T motor ve Lovato K enjektörlü kit.

Benzinde ise 1.4 Turbo motorlarda tam gaz AFR’si turbo devreye girdiği andan itibaren 12.50 oranında başlaıp devir yükseldikçe 11.50 oranına kadar zenginleşmekte. LPG’de de aynı oranları verecek şekilde ayarladık.

Bu araçlarda LPG girişlerinin manifolda yanlış yapılması, manifold yapısının hatalı olması veya LPG’nin ayarsızlık sonucu yaşanan P0299 hatasının kaynağı 1500-2500 devir arası verimli yanma gerçekleşmemesi sonucu egsoz gazlarının yeterli basıncı oluşturamaması. Turbonun devreye ideal şekilde girememesi ve bunun sonucunda motor turbo valfini devre dışı bırakıp “En Kısa Zamanda Servise Gidin” uyarısı veriyor. Aracı kapatıp açana kadar da motor güçten düşüyor.

Ayarsızlıktan kaynaklanan sorunu 1500-2500 devir arasını yola çıkıp Wideband sensörümüz ile hassas şekilde ölçerek ve benzindeki değerlere birebir getirerek hallettik. 1 saatlik testimizde sürekli 1500-2500 devirde çeşitli kullanımlarda ( yüklenme veya rahat sürüş) herhangi bir hata ile karşılaşılmadı.

1500-2500 devir arası ölçülüp ayarlanır iken.

Sonuç : Benzinden farksız performansa ve sorunsuzluğa sahip bir 1.4 T Astra J.

Opel Astra J 1.4 T

 


Güncelleme : Bu arıza çözümü ancak Turbo-manifolt çatlağı olmayan ve benzinde sağlıklı olan A14net motorlar için geçerlidir. Fotoğrafta görülen kılcal çatlaklar malesef Bir çok A14NET motorda görünmektedir.

47 cevaplar
 1. eyüp demir
  eyüp demir says:

  hocam bendede aynı araç var aynı hatayı bende alıyorum. bu işlem neticesinde sorun kesin olarak çozüldümü bende yaptırmak istiyorum.

  Cevapla
  • Ahmet Nalbantoğlu
   Ahmet Nalbantoğlu says:

   Merhaba,

   Eğer Turbonuzda çatlak sözkonusu değil ise, işlem sonrasında kesin çözüm şeklinde sonuç alınıyor. Ancak Turbo çatlağı sözkonusu ise çözüm alınamıyor. Bu sebepten önce mekanik ustanızda gönderide de fotoğraflı şekilde gösterdiğimiz turbonun çatlayan kısmını kontrol ettirmeniz sorunun çözümüne daha hızlı ulaşmanızı sağlayacaktır.

   Cevapla
  • murat
   murat says:

   sorun cat erimesi sonrası tıkanıklık, westgate ayarsızlığı yada egzos tıkanıklığından da kaynaklanabiliyor. normalde gm küçük çatlakları normal kabul ediyor. sonuçta o bölge 1500 dereceye kadar çıkabiliyor.

   Cevapla
  • Ahmet Nalbantoğlu
   Ahmet Nalbantoğlu says:

   Size en yakın Ankara’da ekip arkadaşımız var, arada Sivas’a geliyor. Sivas’a etkinlik düzenleyeceği zaman haberdar olmak için Facebook Paylaşım Grubumuzu takip edebilirsiniz.

   Cevapla
 2. Yaşar Kaş
  Yaşar Kaş says:

  İyi günler. Benim aracım da opel astra 1.4 turbo. Prins silverline kit mevcut. Son birkaç gündür sabah ilk çalıştırmada 5 10 saniye kadar motorda bir silkeleme oluyor sonra düzeliyor. 30 40 saniye sonra da lpg ye geçiyor. Yani bu silkeleme LPG ye geçerken değil henüz benzindeyken oluyor. Ancak aracı akşamdan benzinde bırakırsam böyle bir sıkıntı olmuyor ve araç normal çalışıyor. Bunun sebebi ne olabilir? Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Ahmet Nalbantoğlu
   Ahmet Nalbantoğlu says:

   Aracınızın LPG’de rolanti ayarı bozuk olduğundan, aracın öğrenilmiş ms haritası değerlerini bozuyor ve bu sebepten benzinde araç boğuluyor olabilir. Ayarların kontrol edilmesi gerekiyor.

   Cevapla
 3. murat
  murat says:

  bu çatlak aşırı olmadıkça normaldir. turbonun yapısı gereği bu zamanla oluşuyor. çözüm olarak westgate e bağlanan çubuğun vidasını 6 dönüm yerine 9 dönüme kadar sıkmaktır.. çatlak çok büyükse kaynakla turbo kurtarılabilir. Başıma geldiği için biliyorum.

  Cevapla
 4. Enes yılmaz
  Enes yılmaz says:

  Sa üstadlar, Öncelikle araç 1.4 t otomatik 74 binde landirenzo evo kit var 42 bin dolaylarında takılmış özel bir lpg dukkaninda,araçta yetkili servis bakımlı ve kontrollü konuya gelirsek arıza laması hiç yanmıyordu son bir aya kadar sadece en yakın zamanda servise götür diyordu son bir ayda farklı zamanlarda buna ek olarak uzun yolda iki sefer arıza lambası yaktı fakat bir iki gün içinde kendisi söndü benim sorun üstte yazdığınız yazının aynısı diyebilirim benzer devirlerde aynı sorun oluyor yokus veya düz farketmiyo aracı sürekli performanslı ve zorlayarak kullandigımda sorun yok, malum devirlerde 1500 2500 veya 2000 3000 arasında (tam dikkat edip emin olamadim)servise götür deyip güçten düşüyor kontağı kapayıp açınca normale dönüyor bir sefer aracla benzinde 180 200 km yol yaptım 50 si şehir içi, gerek normal gerek performansli kullanarak malum uyarıyı hiç vermedi birazda ozaman lpg ayarında olduğunu düşündüm birde son zamanlarda 2 sefer arıza lambası yakınca olayı afr ayarına bağladım yakitta sanki biraz fazla gibi bazı arkadaşlara bakınca, şehir içi (burdur) kısa mesafe git gel genelde (tüpe çabuk geçiyor) 30 litreye 230 260 arası gidiyor normal performanslı karışık kullanımda (otomatik)
  yakın zamanda bakim yaptırdıktan sonra sizi yani antalyadaki arkadaşı ziyaret etmeyi düşünüyorum biraz uzun oldu ama teşekkürler saygilar

  Cevapla
  • Ahmet Nalbantoğlu
   Ahmet Nalbantoğlu says:

   Merhaba,

   Prins Silverline kite yapılabiliyor. Bazı markalarda yapılamamasının sebebi bağlantı/yazılım problemi yaşanması.

   Cevapla
 5. nebi
  nebi says:

  merhaba Ahmet bey Antalya’da cruze 1.4 turbo otomatik aracıma Atiker grand obd 2 kitini taktık herhangi bir sıkıntı yok ustaya afr ayarı yapacak mısın afr ayarina gerek zaten kit obd li afr gerek yoktur dedi

  Cevapla
  • Ahmet Nalbantoğlu
   Ahmet Nalbantoğlu says:

   Her kitte AFR ayarına gerek vardır. Ustanız sizi malesef tabiri caizse “sallamış”. Araçlar openloop’da düzeltme yapamazlar. OBD özelliği bu bölgeye müdahale edemediği gibi, kapalı döngüde de ayarı bozuk olursa OBD özelliği düzeltme yapmakta zorlanacaktır.

   Cevapla
 6. Yusuf YILMAZ
  Yusuf YILMAZ says:

  Ahmet hocam selamlar. 2015 model 1.4 turbo Astra aracıma Lovato c obd2 kit taktırdım ancak LPG montajı yapıldıktan sonra “Servo direksiyon”, “servis park yardımcısı” gibi alakasız ikazlar veriyor. Bu durumun çözümü var mı varsa ne yapılması gerekiyor. İlginiz için teşekkürler.

  Cevapla
 7. Ozan UÇAR
  Ozan UÇAR says:

  Hayırlı geceler bu makaledeki sıkıntıyı Insignia aracımda yaşadım LPG taktirali 1 ay 1000 km oldu ve bu bahsedilen servise goturun uyarısını yokuşta 2500 devir sonrası aldım ve araç güçten düştü aracıma montaj sonrası afr ayarı yapilmadi ne olacak diye sorduğunda 1000 km sonra değerler otursun bakalım dendi bu durumda montaj yapan bayiden bilgi icin sorduğumda basınç düşmüştür dedi bakıma gelince yol testi yaparız dedi siz bu konuda ne dusunuyoraunuz

  Cevapla
 8. Celal ÇİÇEK
  Celal ÇİÇEK says:

  Ahmet bey iyi akşamlar ben bu problemden dolayı turboyu da tamire verdim 1200tl çatlak yok dediler bıçakları değiştirdik dediler.
  Araç 1.4 turbo cruze otomatik. Lpgli
  Özellikle ve özellikle yazın yapıyor p0299. Arızasıymış. Güçten düşüyor. Yazın çok sık yapıyor. Kışın bir kere bile Yapmadı. Sıcaklıkla bir ilgisi varmıdır ve size nasıl ulaşabilirim. İst büyükçekmece

  Cevapla
  • Ahmet Nalbantoğlu
   Ahmet Nalbantoğlu says:

   Merhaba, P0299 veriyor ise mutlaka bir problem vardır. Westgate diyaframı da yırtılmış olabilir. Belki de çatlağı göremediler. Mutlaka kontrol edilmeli.

   Yazın daha sık yapıyor çünkü klima açıyorsunuz hem daha çok yüke biniyor, hem emdiği hava daha sıcak soğuk ama emmiyor araç hem de daha çok ısınıyor. Kışın çıkmayan sorun yazın borun böylelikle ayyuka çıkıyor.

   Cevapla
 9. Burak
  Burak says:

  Merhabalar aracim 1.4 t j kasa. Ayni hata bendede oldu. Mersinde sorunumuzu çözecek bir yer tavsiye edermisiniz.

  Cevapla
  • Ahmet Nalbantoğlu
   Ahmet Nalbantoğlu says:

   Merhaba,

   Aracınızın iyi bir mekanikçi tarafından Turbo Westgate diyaframı ve turbosunun fotoğraflarda gösterdiğimiz yerde çatlak olup olmadığı incelenecek. Mersin’de tavsiye edebileceğimiz bildiğimiz mekanikçi yok.

   Cevapla
   • Sinan Sezgin
    Sinan Sezgin says:

    Merhabalar
    Bende astra 1.4 turbo brc sequent 32 lpg kiti var
    kiti 13 bınde taktırdım ve su an aracım 85 bınde. Aracım once p0420 katalıtık konvertor arızası verıyordu 300-500 km de bır verıyor sonrasında obd ye baglanıp sılıyordum. Su an aracımda motoru tam ısınınca (uzun yolda yukde 2500-3500 devırde) kısa yolda 4000-5000 devırlerde aracı en kısa zamanda servıse goturun uyarısı verıyor.
    Şimdi karısık olan mevsu su aracı benzınde 10-15 km surup yukde kullandıgımda bu uyarıyı vermıyor. Lpg de surdugumde bu uyarıyı verıyor fakat lpg de kullanıp motor tam sogumadan benzındede aynı derecede devrı zorlayınca bu hata benzındede vermeye baslıyor.
    BRC kiti taktıgım servısde afr ayarı yapabılıyız dedıgımde sequent 32 modellerının afr ayarına ıhtıyacının olmadıgını bu cıhaz yazılım ıle kendısı bu sorunu cozdugunu soyledıler. sımdı gelelım sorulara
    1. sequent 32 modelının afr ayarına ıhtıyacı varmı
    2. acaba sorun lpg demı yoksa aracın genel olarak sorunumu
    3. bu soruna katalızor sebep olmus olabılırmı kat ıptalı mı yapmam gerekırmı
    4. trabzona en yakın yerınız samsunda mı.
    5. samsunda servıse gıtmeden once benım tam olarak sorununn lpg den kaynaklanıgını anlama ıcın neler yapmam nelere dıkkat etmem gerekır.

    Cevapla
    • Ahmet Nalbantoğlu
     Ahmet Nalbantoğlu says:

     1- Her sistemin ölçülerek ayarlanmaya ihtiyacı vardır.
     2- P0420 katalitik konvertörünüzün artık zehirli gazları süzemediğini gösteriyor.
     3- Muhtemelen ayarınız bozuk, bu sebepten oldu. Ve en kısa zamanda servise götürün arızası veriyor ise muhtemelen turbo çatlağı da mevcut.
     4- lpgayari.com/iletisim
     5- Aracın incelenerek net teşhis konulması gerekiyor.

     Cevapla
 10. Salih ünaldı
  Salih ünaldı says:

  Ahmet nalbantoğlu sen resmen doktoru olmuşsun,aynı şikayetler 1.4 turbo otomatik j kasa astra kayseride varmı başından salmayacak bir tanıdığız

  Cevapla
 11. Anıl öztürk
  Anıl öztürk says:

  İyi günler bu sorun benzinli 1.4 insignia aracımda var turboda çatlak var ancak turbocu sorun olmayacağını söyledi , uyarıyı zorlayınca değil aracı her çalıştırdığımda alıyorum ne yapabilirim

  Cevapla
   • Kaan
    Kaan says:

    Ahmet bey benim aracim 2012 astra 1.4 turbo fakir karışım uyarısını çok sık alıyorum son 1 haftadır yetkili servise götürün ikazı almaya başladım afr ayarı yapılırsa bu sorunlar düzelir mı Ankarada bu ayarı nerde yaptirabilirim lpg zavoli

    Cevapla
 12. Uğur
  Uğur says:

  Hocam merhabalar …aracım Opel Astra j 1.4 turbo…aracım yokuş çıkarken en yakın servis uyarısı veriyor.normal de zorlanmayinca bu uyarı gelmiyor.benzinde de aynı arızayı veriyor.turbo çalışıyor cekisinde şuan için bir dusus göremedim .bu şekilde ne kadar binebilirim.

  Cevapla
  • Ahmet Nalbantoğlu
   Ahmet Nalbantoğlu says:

   Turbonuzda çatlak var, bu şekilde binersiniz ancak turbonuz çatlak ve bir süre sonra turbo devredışı kalacak.

   Cevapla
 13. Kaan
  Kaan says:

  Merhabalar Ankarada yeriniz nerde acaba benim aracim astra 1.4 t 2012 model p0171 fakir karışım uyarısı veriyor ve son 1 haftadır 2 kez en yakın servise gidin ikazı cıktı acaba bu problem lpg ile ilgili mi

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir