Opel Astra J 1.4 T – AFR ayarı ile “P0299 – Aracı En Kısa Zamanda Servise Götürün” çözümü

Uyarının aracın ekranındaki görüntüsü.

Aracımız Opel Astra J 1.4T (140HP) Otomatik . 90.000km’deki aracımıza Lovato C-OBD2 kit monraj yapılmış. A14NET  LPG ile oldukça uyumlu ancak, sensörlü ölçüm yapılmadan yapılan ayarlarda benzine kıyasla performansta düşüklük ve gaz yememe gibi şikayetler oluşuyordu. Araç aynı zamanda hafif rampalarda 1500-2500 arası sürüşlerde LPG’de “En Kısa Zamanda Servise Gidin” hatasını veriyor, beyne de P0299 hatasını kaydediyordu. Lovato’nun hızlı “Lovato K” tipi enjektörlerine ve OBD bağlantısına sahip bu araca benzinden farksız bir lpg ayarı yapmak için kolları sıvadık.

Araçta yaptığımız incelemelerde haritanın çok fakir olduğunu ve basıncın düşük olduğunu gördük. Basıncı arttırıp haritayı güzelce düzenleyip AFR ayarını yapmak için yola çıktık.

 

1.4 T motor ve Lovato K enjektörlü kit.

Benzinde ise 1.4 Turbo motorlarda tam gaz AFR’si turbo devreye girdiği andan itibaren 12.50 oranında başlaıp devir yükseldikçe 11.50 oranına kadar zenginleşmekte. LPG’de de aynı oranları verecek şekilde ayarladık.

Bu araçlarda LPG girişlerinin manifolda yanlış yapılması, manifold yapısının hatalı olması veya LPG’nin ayarsızlık sonucu yaşanan P0299 hatasının kaynağı 1500-2500 devir arası verimli yanma gerçekleşmemesi sonucu egsoz gazlarının yeterli basıncı oluşturamaması. Turbonun devreye ideal şekilde girememesi ve bunun sonucunda motor turbo valfini devre dışı bırakıp “En Kısa Zamanda Servise Gidin” uyarısı veriyor. Aracı kapatıp açana kadar da motor güçten düşüyor.

Ayarsızlıktan kaynaklanan sorunu 1500-2500 devir arasını yola çıkıp Wideband sensörümüz ile hassas şekilde ölçerek ve benzindeki değerlere birebir getirerek hallettik. 1 saatlik testimizde sürekli 1500-2500 devirde çeşitli kullanımlarda ( yüklenme veya rahat sürüş) herhangi bir hata ile karşılaşılmadı.

1500-2500 devir arası ölçülüp ayarlanır iken.

Sonuç : Benzinden farksız performansa ve sorunsuzluğa sahip bir 1.4 T Astra J.

Opel Astra J 1.4 T

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir