BMW 318ci Coupe (E46) 143 hp -Atiker GOLD -Wideband AFR – LPG ayarı

E46 kasa kodlu BMW 318Ci

Aracımız E46 kasa kodlu BMW 318Ci-otomatik. 143 HP lik bu araca Atiker GOLD kit uygulanmış. Aracın ilk çalıştırmada sarsıntılı çalışma, benzine göre düşük performans gibi sorunları vardı. Önce Mevcut sistem kontrol edildi. Gözümüze ilk çarpan hatalı nozul seçimi oldu. Usta marifeti ile 2.5 mm ye ayarlandıktan sonra rölantideki ayarlamasını yaptık. Bu sırada enjektör seçiminin dahi yanlış olduğunu gördük. Bu hata aracın ayarında ciddi sıkıntılara yol açmakta. Sıcaklık ayarları, basınç ayarları vs tüm ayarlar gözden geçirildikten sonra Wideband AFR sensör ve bilgisayar konumlandırmasına geçtik. Aracın arka koltukları yatmadığı için sensör kablosunu yan kelebek camdan almak durumunda kaldık.

Wideband AFR sensörü takılması

Yol ayarına çıktığımızda aracın sadece belli devir aralığında farklı open loop AFR değerleri verdiğini gözlemledik. Normalde Open loop AFR;  enjeksiyon süresine göre her devir aralığında gözlemlenen bir olgu. Vakumsuz diye tabir edilen bu motorlarda ustaların dip gaz ayar tutturmakta zorlanması gayet doğal diye düşünüyorum. Sürüş esnasında open loop AFR 13,00-13,50 aralığına getirildi.

Seyir halinde AFR sensörlü LPG ayarı

Closed loop kısmını da max +5/-5 aralığına getirerek Benzine eşit performanslı bir ayar yapmış olduk. Araç sahibine hayırlı olsun.

Sonuç : Sorunsuz, “her devirde” benzin performansı veren bir araç daha.

 

Bonus :

 

E46 318ci

mr.big


2 comments

  • Yasin KÖRDAL

    15 Mart 2018 at 14:29

    Selamın Aleyküm..
    Bende de aynı araçtan var. 143hp N46B20a motor kodlu. Prins Silverline kiti mevcut. 2 yıldır takılı aracımda ve ne kadar uğraştıysam da hiç bir zaman istediğim verimi alamadım.
    Yeriniz nerede müsait bir zamanda ben de gelmek istiyorum..

Comments are closed.