Mazda 323 1.8 Atiker AFR Ayarı (Mazda’da fakirleşme)

Ayar için yola çıktığımız Mazda 323F

Yine ayarlanamayan, yeni montaj olmasına rağmen LPG’de sorununa bir türlü çözüm bulunamayan bir araç. LPG’ci ustanın söylediğine göre bu motorlar da LPG’yi sevmiyormuş… 

Sahibinin şikayeti 2000-3000 devir arası normal sürüşlerde silkeleme idi. Defalarca ayar (kalibrasyon) yapılmasına rağmen sorun çözülmemişti.

Bu motorlarda “Leaning on Mazda” veya “Mazda’da fakirleştirme” denen olay bulunmaktadır. Motor çeşitli çalışma stratejilerine göre püskürtme sistemini anlık yarı-grup’a çevirmekte ve lpg’de bu dikkate alınarak ayarlama yapılmazsa araç yolda normal giderken silkelemekte. Bu kısımın izlenerek titiz şekilde ayarlanması gerekmektedir. Ve sorun bu şekilde ortadan kalkmaktadır.

Mazda 323 , 1800cc motor. Araçta eski STAG üretimi Atiker Fast ECU kullanılmış. Ancak yeni Romano tip dediğimiz Grand enjektörler bulunmaktaydı. İlginç bir kombinasyon; ancak ayar ile başarılı sonuçlar aldık.

 

 

Yola çıkarak tüm stratejilere göre aracın ayarlanması. AFR sensörümüz ve bilgisayarımız ile herşeyi benzinle birebir ayarlıyoruz.

Sonuç: Araç sensörle izlenerek Mazda’da fakirleşme kısmı ayarlanarak AFR ayarlandı ve araç benzinden farksız hale geldi.

2 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir