Subaru Forester XT 2.0 ( Forged ~210HP ) -Kit MTM- AFR ayarı

Forester XT 2.0

Fuji Heavy Industries ltd. (FHI) nin otomobil kolu olan Subaru’nun Avrupa’daki en ünlü Crossover modeli Forester. Ayar yaptığımız araç da 2.nesil Forester XT. Buradaki “T” aracın motorunun turbo şarjlı olduğunu göstermekte. Ayrıca araç Forged bir motor ile  yaklaşık ~210 hp lik güce sahip. Tüm bunlar bir arada olunca bu aracı LPG de “sağlıklı” yürütmek tecrübe istiyor. Araca LPG sistemi olarak Kit MTM uygulanmış. Keihin enjektörler ve OBD desteğine sahip bu kit oldukça yetenekli. Ancak Kit ne kadar kaliteli olursa olsun, montaj ne kadar düzgün olursa olsun Bunu AFR ayarı ile taçlandırmaz iseniz sonuç hüsran olur.

Hüsran : tekleme, benzine atma, düşük performans, yüksek tüketim,  fakir karışım kaynaklı sübap problemleri vs vs.

 

 

AFR sensörü Montajımız

Ayara başlamadan önce aracın OBD bağlantıları, Wideband AFR sensör montajımız ve LPG sistemi bilgisayar bağlantılarımız yapıldı.

AFR ayarı yapılıyorken

 

Ayar esnasında aracın aşırı zengin karışımda olduğunu gördük. Aşırı zengin karışım : zamanla katalizörün görevini yapmamasına, kısa sürede buji ömrünü doldurmasına, düşük performans, yüksek yakıt tüketimi gibi bazı sonuçlara yol açmakta. Ayar sonunda LTFT verilerimiz -0,6 % civarında bırakıldı. Açık döngü AFR’si ise Benzinle eşdeğer seviyeye getirilerek : Benzin Performansı ve Sağlığı ile kullanım sağlandı. Ayar sonunda kullanıcı aracın LPG de mi benzinde mi olduğunu ancak düğmeye bakarak anlayabiliyor.

Sonuç : Benzin Performansı ve sağlığında çalışan Subaru Forester XT !

mr.big


2 comments

Comments are closed.