Opel Corsa C 1.4 (90HP) Otomatik – Atiker Grand – Wideband AFR LPG ayarı

Atiker Grand’ın bağımsız enjektörleri

Aracımız C kasa bir Opel Corsa, 1.4 otomatik (Z14XE motor kodlu) , 35000 km de. Araçta daha önce LPG takılı değildi. Tavsiyemiz üzerine Atiker Grand kit takılmasına karar verildi. Nozul çapı 2.1 mm olarak ayarlandı. Sıfırdan yapılan montajlarda uygun reçeteye uygun montaj yapıldığı zaman ayar rahat olmakta, düzgün bir ayar ile LPG li kullanım başladığı için hiç sıkıntı yaşanmamakta.

 

 

 

 

Araca tavsiyemiz üzerine Avrupa dolum ağzı denilen dolum ağzı takıldı. Bu konuda yeni yönetmelik de çıktığı için en temiz yöntem olarak tavsiye ediyorum.

Avrupa tip dolum ağzı

 

Montajdan hemen sonra Wideband AFR sensörü montajımızı yapıyor ve ayara çıkıyoruz.

Sensör ekranı ve bilgisayar bağlantıları

 

Wideband AFR sensör montajı

 

Ve yol ayarımız.

Yol ayarımız

 

Atmosferik araçlarda bile düzgün ayar tutturulabilmesi için Sensörlü ölçümün gerekliliğini görüyoruz. Ezbere yapılan ayar hatalarında güçsüz-atmosferik araçlar hatayı bir miktar tolere edebiliyor, Ayrıca sektörde öne gelen “LPG’de az gitmesi normal, arıza lambası yanması normal” şeklinde inanışlar var. Malesef bu doğru değil, düzgün bir ayar ile benzinde çıktığınız yokuşu aynı şekilde LPG de de çıkabilirsiniz.

son durumda araç sahibi aracının LPG ile çalıştığını sadece Benzinlikte LPG dolumu sırasında hatırlayacak. İyi günlerde kullanmasını diliyoruz.

mr.big