Renault Laguna Coupe 2.0 T (Stage1 210HP) – Atiker GOLD – Wideband AFR LPG ayarı

Bazı araçlar vardır, LPG ayarını yaparken bile heyecan uyandırır. Renault’un tasarım harikası aracı Laguna Coupe de bunlardan biri. Dışarıdan bakıldığında kimsenin LPG’li olacağını düşünmediği bir araç. :F4R811 kodlu 2.0 lt hacmindeki bu motor stock 170 HP güç üretiyor, Ancak bu araçta yazılım+kat iptali ile yaklaşık 205-210 HP güç elde ediliyor. Hal böyle olunca güçlü araçlara LPG ayarı yapmak biraz daha özen istiyor.

Laguna Coupe 2.0 T (Stage1 210HP)

 

Ayar yapmadan önce araç sahibi ile aracın mevcut LPG tesisatı hakkında bilgi edindik. Kullanılan Kit yakından tanıdığımız Atiker GOLD, 210 Hp lik araca sadece 6mm lik bakır LPG borusu kullanılmış, nozul çapları 2.2mm olarak takılmıştı. Ayrıca Regülatör de küçük takılmış – kısaca her şey yanlış yapılmıştı. Hesaplamalarımıza göre araca 8mm bakır boru + 220 kw regülatör ( minimum ) ve 3,0 mm enjektör nozul çapı olması gerektiğini belirledik. Araç sahibi kendi ustasında bu tadilatları yaptırdıktan sonra randevulaştık.

Bilgisayar bağlantıları

 

Sensör montajımızı da yapıyoruz :

 

Wideband AFR sensör montajı

 

Montajımız bittikten sonra yol ayarımıza çıkıyoruz.

 

Aracın önceki ayarında LTFT ( Long Term Fuel Trim) değerleri +18,8 lerde geziyordu. Araç aşırı derecede fakir kalıyor, Arıza lambası yakıp motor gücü azaltılıyordu. Haliyle araç sahibi benzinde binmek zorunda kalıyordu. Haritamızı sıfırdan düzenledik, önce kapalı döngü (closedloop) kısmı yolda ayarlayarak aracın LTFT sini “0” da tutacak şekilde ayarladık.

Sonrasında tam gaz open loop kısmı benzinde alınan AFR değerine göre ayarladık. Aracımız tam gazda 11.5 – 12.5 AFR arası çalışmakta.

Ayar sonunda araç benzinden muadil sağlıkta çalışmakta. AFR değerlerini ideal ayara getirince sorunsuz hızlanma ve mükemmel performans sunmakta.

Ender bulunan bu araçları LPG de mükemmel hale getirmekten zevk alıyoruz.

Araç sahibine hayırlı olsun !

 

Bonus :

 

 

mr.big