Mazda 3 1.6 105bg + Lovato OBD kit AFR ayarı

Mazda 3 egsoza sensörün konumlandırılması

Aracımız Mazda 3 1.6 105bg. Lovato OBD kit montajı yapılmış otomatik vitesli bu aracımız, atmosferik motorlu bir araç ve nispeten LPG’ye montajı ve uyumu daha sorunsuz diyebiliriz. Ancak bu motorlarda uzun süreli ayarsız kullanımlarda subap uzamaları yaşanmakta. Araç sahibi kiti montaj yaptıralı 2000km olmuştu, hem ileride subap sorunu riskini asgariye indirme amaçlı hem de kiti ile yaşadığı sounları çözmek için bize ulaştı. Kendisi tam gazda teklemeler, fakir karışımdan dolayı arıza lambası yakma durumlarını yaşıyordu. Kendisiyle bulup aracını incelemeye başladık.

 

 

 

 

Sensör ekranı ve bilgisayar ile yol ayarı yapılması

Araçta yaptığımız incelemelerde enjektör nozullarının çok küçük olduğunu ve rolanti sürelerinin 8ms’lere kadar çıktığını gördük. Klima açıkken 9mslere kadar çıkmaktaydı. Araca Lovato’nun en küçük ucu takılmıştı. Bu durumda tam gaz durumunda enjektörler yüksek enjeksiyon sürelerinden dolayı gaz yetiştiremeyeceğinden öncelikle uçları Lovato D tipi uçlarla değiştirerek Rolanti sürelerinin ideal seviyelere düşmesini sağladık (3,5ms civarı). Rolantiye göre mevcut haritamızı düzenleyip yola çıktık.

 

Öncelikle arac arıza lambası yaktığından haritayı ince ince sakin sürüş ile ayarladık. Harita LTFT’de 0 değerine yaklaşınca tam gaz kısmına geçtik. Aracın benzinde aldığımız tam gaz AFR oranı 12.80. LPG’de de bu şekilde çalışacak şekilde ayarladık.

Araç oldukça sessizleşti ve tepkileri benzinden farksız hale geldi. Subap sorunu da en asgari seviyeye düşürülmüş oldu.