Opel Mokka 1.4 T + Lovato OBD kit AFR ayarı

1.4T 4×4 Mokka ve sensörün konumlandırılması

Aracımız Opel Mokka 1.4T (140HP) . A14NET / B14NET motorlu bu aracımız LPG ile oldukça uyumlu ancak, sensörlü ölçüm yapılmadan yapılan ayarlarda benzine kıyasla performansta düşüklük ve gaz yememe gibi şikayetler oluşuyordu. Lovato’nun hızlı “Lovato K” tipi enjektörlerine ve OBD bağlantısına sahip bu araca benzinden farksız bir lpg ayarı yapmak için kolları sıvadık.

Araçta yaptığımız incelemelerde enjektör nozullarının çok küçük olduğunu ve rolanti sürelerinin 6ms’lere kadar çıktığını gördük. Bu manzarada tam gaz durumunda enjektörler yüksek enjeksiyon sürelerinden dolayı gaz yetiştiremeyeceğinden öncelikle uçları Lovato D tipi uçlarla değiştirerek Rolanti sürelerinin 3,7 – 3.8mslere düşmesini sağladık.

Sensör ekranı ve bilgisayar ile yol ayarına çıkarken

 

Rolantiye göre mevcut haritamızı düzenleyip yola çıktık. Aracın uçlar büyütülmesine rağmen mevcut harita ile verdiği değerler tam gazda 15 AFR civarında idi. Benzinde ise 1.4 Turbo motorlarda tam gaz AFR’si turbo devreye girdiği andan itibaren 12.50 oranında başlaıp devir yükseldikçe 11.50 oranına kadar zenginleşmekte. LPG’de de aynı oranları verecek şekilde ayarladık.

 

Tam gazda benzin ile muadil değerleri aldığımız anlar , sensör 12.37 AFR oranını gösterirken.

 

Sonuç : Benzinden farksız performansa ve motor sağlığına sahip bir 1.4T 4×4 Mokka.


2 comments

 • ca gurl

  4 Aralık 2017 at 12:56

  merhaba
  iletişim bilgisi alabilirmiyim

 • Akif Tezel

  4 Aralık 2017 at 16:10

  Facebook sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Comments are closed.