Renault Laguna 3 – 2.0 T ( stage 1 yazılım 210 HP ) – Atiker GOLD – wideband AFR – LPG ayarı

Renault Laguna 3 – 2.0T

Aracımız Renault Laguna 3 2.0 T (Stage 1 yazılım 210 HP) F4R811 kodlu 2.0 lt hacmindeki bu Turbo motor stock 170 HP güç üretiyor, ayar yaptığımız bu araç ise “yazılımcı beyanı” ile 210 HP. Araç üzerinde Atiker GOLD kit mevcut. Sonradan yapılan tadilat ile 8mm bakır boru ve 300kw lık regülatör takılmış. Daha önce yapmış olduğumuz Laguna Coupe ayarında olduğu gibi Enjektör Nozul çapı 3 mm olarak düzeltilmiş. Özellikle yüksek güç üreten 

bu araçların LPG ayarını yapmak özen istiyor. Araç sahibi ile ayar yapabilmek için randevulaştık. Öncesinde yukarıda belirttiğim tüm tadilatlar yapılmış olduğu için ayara tamamen hazır idik.

Ayar öncesi genel tesisat kontrolü, sensör ve Bilgisayar bağlantılarını yaptık.

LPG montajı genel görünüm

 

AFR sensörü montajı

montaj sonrası yol ayarımıza çıktık, araç harita düzenlemesi öncesi fakir karışımda gezmekte idi. Open Loop AFR değeri ise 15 lerde geziyordu.

yol ayarımız

 

Uzun bir güzergahta yaptığımız yol ayarı sonrası ; önce kapalı döngü (closedloop) kısmı yolda ayarlayarak aracın LTFT sini “0” da tutacak şekilde ayarladık.

Sonrasında tam gaz open loop kısmı benzinde alınan AFR değerine göre ayarladık. Aracımız şu anda tam gazda 11.5 – 12.5 AFR arası çalışıyor. ( LPG li kullanım)

Ayar sonunda araç benzine muadil sağlıkta çalışmakta. AFR değerlerini ideal ayara getirince sorunsuz hızlanma ve mükemmel performans sunuyor.

 

Araç sahibine hayırlı olsun diyoruz.

 

Sorunsuz sürüşler.

Bonus :

Laguna kardeşliği

 

mr.big