Alfa Romeo 145 2.0 TS + Aldesa Technoseq LPG kit AFR Ayarı

Alfa Romeo 145 egsoza sensörün sabitlenmesi

Aracımız İtalyan tasarım anlayışının vücut bulduğu Alfa Romeo 145 2.0 TS. 155 beygirlik 2.0 Twinspark motorlu 250.000km’deki aracımıza ne zaman takıldığını bilmediğimiz Aldesa Technoseq lpg kiti bulunuyor. Kitimiz kırmızı tip valtek 3ohm enjektörlere sahip. Araç sahibinin şikayetleri ; LPG’ye geçişte ciddi titreme ve LPG’de performansın çok düşük olmasıydı.

Araçta yaptığımız incelemelerde rolantide dahi aracın %40 bozuk olduğunu gördük. Bu yüzden geçişte araç stop edecek gibi oluyordu. Aynı zamanda uç ve basınç seçimleri yanlış yapılmıştı, enjeksiyon süreleri bu yüzden aşırı derecede yüksek kalmakta, gaz yetiştirememe riski oluşmaktaydı. Araç gaza yüklenmelerde ise aşırı derecede fakirdi. Bu yüzden araç gaza yüklenişlerde öksürme denen durumu yapıyor, tabiri caizse “yürümüyor”du. 

 

 

 

2.0 TS motor, Aldesa kit montajı. Montaj ve kit ilk başta aklımızda soru işaretleri uyandırsa da, sensörle yapılan ayar sonrası iş görür hale getirildi, benzin ile aynı değerleri vermeye başladı.

 

Araç önce rolantide yapılan düzenleme ve sonrasında sensörle yolda yapılan ayar sonrası benzin ile aynı lambda / afr değerinde yürür hale geldi. Geçişteki titremeler ortadan kalktı, ilk gaza dokunuşlarda tepkimeler hızlı ve canlı hale geldi.